Спортните новини: Днес (0) | Вчера (0)
България на финал срещу Хърватия в Европейската златна лига
Автор: Стойчо Генов 00:15 / 20.06.2021Коментари (0)705
©
България се класира на финал в Европейската златна лига по волейбол прижените след убедителна победа с 3:0 (25:13, 25:23, 25:19) гейма над Чехия. Така в неделя (20 юни) от 20:00 часа момичетата на треньора Иван Петков ще излязат в "ОЗК Арена“ срещу Хърватия, която спечели с 3:1 (25:12, 10:25, 25:18, 25:23) гейма в другия полуфинал срещу Испания. Залата в Русе беше почти изпълнена от екзалтирани фенове, които развяваха родния трибагреник.

На трибуните четирите отбора аплодира Александър Боричич, президент на европейската конфедерация CEV. Сърбинът пристигна по покана на Любо Ганев, с когото заедно гледа двубоите. Боричич обаче си тръгва, за да гледа финала на Златната лига при мъжете в белгийския град Кортрайк.

Стартов състав на България: Лора Китипова, Емилия Димитрова, Елица Василева, Гергана Димитрова, Нася Димитрова Христина Вучкова - Жана Тодорова-либеро.

На терена тимът ни тотално доминираше над чехкините, като мачът приключи за 87 минути игра. В първия гейм нашите поведоха бързо с 3:0, а разликата растеше все повече. Стигна се до 11:5, после 17:10, за да завърши с 25:13. Българките бяха по-добри във всеки аспект от играта.

Втората част стартира още по-ударно – 5:0 да нашите. Но тогава дойде отпускане, с което Иван Петков трудно, но успешно се справи. Чехкините изравниха за 6:6, а за първи път в мача поведоха при 11:10. Разликата в класите обаче остана очевидна, след като нашите спряха да бъркат. Макар и не с доминацията от първия гейм България овладя контрола върху мача. Нашите поведоха с 18:15 и вече беше ясно, че Чехия няма шанс да изравни за 1:1, макар че до нова голяма разлика в точките не се стигна. Геймът завърши 25:23.

В третата част най-накрая първи поведе Чехия. Радостта на шампиона в турнира от 2012 и 2019 г. стигна до 3:2, но после стана брутално от чешка гледна точка. Българките бързо взеха нещата в ръцете си и дръпнаха с 10:3. Разликата стана и осем точки при 14:6. До края на мача нашите се стараеха да поддържат разлика в диапазона 5-8 точки и да пестят сили за утрешния финал. България спечели последния гейм с 25:19.

Чехия ще играе за трето място срещу Испания от 17 ч.