Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Благоевград
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Бащата на Сияна за промените в Закона за движение по пътищата: Правят се на парче и без мисъл 
Автор: Екип Blagoevgrad24.bg 11:03 / 04.08.2025Коментари (0)800
©
Доклад на Агенцията по безопасност на движението по пътищата показва, че броят на жертвите на пътя е намалял с 9% през 2024 година спрямо 2023 година. Загиналите при катастрофи са с почти 24% по-малко спрямо 2019 година. Отчита се обаче ръст на тежките катастрофи с пострадали. По-големият брой сериозни инциденти вероятно е свързани с това, че пътуваме все повече. При автомобилното движение е отчетен ръст от близо 15% спрямо 2019 година, което увеличава натиска върху пътната система и риска от катастрофи. В доклада са изведени и основните препоръки към отговорните институции.

Според председателя на СБА Емил Панчев "силно е да се каже, че можем да гледаме оптимистично на изнесените данни".

"Това е някаква малка светлинка, тъй като има още много да се работи по безопасността на движението по пътищата в България", подчерта той в ефира на NOVA NEWS.

По думите му към днешна дата тежките пътнотранспортни произшествия у нас са с 240 по-малко,  а ранените са с 260 по-малко спрямо миналата година. Загиналите са с 10 по-малко на годишна база. "Всички се надяваме, институциите по-бързо да си вършат работата, да я вършат по-качествено - не само по-бързо. И съответно се надяваме на новите промени, които са в НК и ЗДП да внесат повече ред на пътя. И тази война да има по-малко жертви и ранени. И тогава може да говорим за оптимизъм", обясни той.

Според Николай Попов, бащата на Сияна, изнесените данни "него силно го съмняват, защото статистиката може да бъде манипулирана". "Относно броя на убитите - това е добра тенденция. Ако до края на годината останем с 20 жертви по-малко на пътя, това ще бъде някакъв успех. Относно законодателните промени, мога да кажа, че отново нещата се случват на парче, без никаква мисъл", категоричен е той.

По думите му държавата отново се "вторачва само върху шофьорите". Трябва да бъде търсена отговорност и на тези, които строят некачествени пътища, смята той. "Истината е, че пътищата ни са в окаяно състояние. Няма член в НК, по който може да бъде търсена отговорност на лице, което е построило, приело и платило некачествен път".

Бащата на Сияна обаче подчерта, че има и "добри" промени - вниманието се е насочило към вещите лица по ПТП. "Това беше големият проблем - вещите лица си правят каквото искат и реално те решават делата за катастрофи. И тук важи принципът: "Който даде повече, той успява". Тоест, за да има една експертиза във ваша полза като пострадал, тогава трябва да си купите вещите лица, той да си я напише както ти е угодно, за да може да имате някакъв успех на делото", обясни той.

Още по темата: общо новини по темата: 157
10.08.2025 »
09.08.2025 »
08.08.2025 »
06.08.2025 »
05.08.2025 »
02.08.2025 »
предишна страница [ 1/27 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Бойни спортове
ТВ и шоу сезон 2025/2026 г.
Лято 2025
Поскъпване на хранителните продукти
Конфликт Израел-Газа
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Благоевград и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@blagoevgrad24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: