Спортните новини: Днес (1) | Вчера (3)
Ивет Горанова спечели първи медал за България на Европейските игри в Полша
Автор: Екип Blagoevgrad24.bg 11:01 / 23.06.2023Коментари (0)206
© БОК
Олимпийската шампионка на карате Ивет Горанова спечели първи медал за България на Европейските игри в Полша. В кат. 55 кг кумите българката заслужи среброто, като във финала отново се изправи срещу старата си съперничка Анжелика Терлюга. Този път обаче украинката взе реванш за загубите си от българката в Токио и в Минск и с 2:0 си осигури титлата. По пътя до финала Горанова срещна последователно: Мадина Садикова от Азербайджан победа с 3:1, равенство с Дженифер Уорлинг от Люксембург 0:0, победа над Мария Кернер от Полша с 9:0 и на полуфинал победа над туркинята Туба Якан.

В скока на височина Тихомир Иванов донесе първа победа на България на Европейското отборно първенство по лека атлетика от Втора лига в Хожув (Полша). Турнирът е в рамките на Европейските игри, а по пътя до титлата Тихомир бе подкрепян и напътстван директно от световната рекордьорка в тази дисциплина при жените Стефка Костадинова.

Председателят на БОК бе неотлъчно на трибуните по време на скоковете и непрекъснато даваше съвети между опитите на българина, който в момента тренира при изтъкнатия специалист Георги Помашки. Тихомир спечели с 224 см, толкова имаха и останалите медалисти – сребърният Славко Стевич от Сърбия и бронзовият Олех Дорошчук от Украйна.

Иво Балабанов се нареди за втори път сред  първите трима на Европейските игри. След второто място на 3000 м с препятствия, сега атлетът от Благоевград отвоюва трета позиция в бягането на 5000 м с резултат 13:56,69 мин. В скока на дължина Пламена Миткова се нареди пета с 6.42 м.

В спортна стрелба Антоанета Костадинова се класира шеста на 10 метра въздушен пистолет със 196.2 т. във финала, шампионка е Клаудия Бреш от Полша. С 566 т. в пресявката другата ни представителка Мирослава Минчева остана извън финалите. В същата дисциплина при мъжете Самуил Донков събра 576 т. в квалификациите и не се нареди сред първите осем, стрелящи за златото. Костадинова и Минчева ще участват и в надпреварата на 25 мк пистолет, насрочена за неделя в програмата на Игрите.

На двойка каяк 500 м Веселин Вълчов и Ангел Стоянов финишираха осми във финал Б. С осмото си място в серията на каяк единично 200 м Александра Михалашвили успя да се нареди за полуфиналите, където финишира седма. Утре тя ще стартира в същата дисциплина, но на 500 м. При смесените двойки със 130.6566 т. Христина Черкезова и Димитър Исаев се наредиха осми след техническите изпълнения.