Надолу са показани дизайнерски за кутиийката с "Ще ходят на събитието". Отдолу да го няма дива с бутоните. Горе при селектирането при клик да остава със зеления фон
Жена от Пловдив е възмутена от това, че нейните деца фигурират в избирателните списъци, въпреки че нямат адресна регистрация в България, предаде репортер на Plovdiv24.bg.
"За трета поредна година гласувам и за трета поредна изборна година моите деца фигурират в избирателните списъци, въпреки че нямат адресна регистрация в България. Това е претекст за манипулиране на изборите. Получих преди 7 години писмо от Общината, за да потвърдя тяхната адресна регистрация. Но те от 18 години не живеят в България".
"Срамота е! С ушите си чух как накараха тези, които отчитат списъците, да прибавят повече избиратели за определена партия. Нека народът да си направи сметката, за кого гласува и защо гласува.", завършва своето възмущение възрастната жена от Пловдив.
Проблемът с "мъртвите души" в България е наистина много сериозен и със сигурност казаното от жената не е единичен случай. Ето един прост пример. 6 732 316 са избирателите у нас в предварителните списъци за парламентарния вот на 4 април, според ЦИК. Да, обаче, НСИ отчете че към 31 декември, 2019 г., населението на България е точно 6 951 482 души. И по тези прости сметки излиза, че само 219 166 лица нямат право на глас. В това число влизат непълнолетни граждани и всички чужденци без българско гражданство. Изводите може и сами да си ги направите.
Имам познати, които от 20 години жшливеят в чужбина, но са с българско гражданство и на всички избори дават своя глас, защото им пука за България. Всички тези опашки в чужбина са именно от такива хора, които преброяването не отчита
Избирателните списъци се изготвят от ГРАО по постоянен адрес. Всеки български гражданин има лична карта с постоянен адрес. Не е възможно човек да има българско гражданство без постоянен адрес на територията на страната. Затова има с хиляди граждани на Македония с постоянен адрес в Рилци в несъществуващи имоти. Те имат личини карти с указан такъв постоянен адрес. Децата на въпросната жена ако все още имат българско гражданство, имат български лични карти с постоянен адрес последния, на който са били регистрирани преди напускането на страната. Техният настоящ адрес в чужбина не отменя тяхното конституционно право на гласуване. Неправилно тези лица се определят като мъртви души. Те са мъртви души за нас дотолкова, доколкото не живеят понастоящем в България, но те са български граждани. Такива са почти всички изселници в Турция, имат лични карти с постоянен адрес в България, включително и родените в Турция, които са български граждани по произход и техните постоянни адреси са последните адреси на предците им преди изселването!
Не е вярно. И преди писах. Гражданството си е гражданство. Но щом не живеят в България би трябвало да бъдат отписани в кметството. Тогава няма да ги има в списъците. А като български граждани могат да гласуват в избирателни секции в съответната държава.
Едно универсално заклинание на партиите е "изчистване на избирателните списъци от мъртвите души". Само че нито една партия не ги изчиства и няма да ги изчисти, защото не че не иска, а защото не може да ги изчисти. Според конституцията всеки български граждани има избирателни права, а правата на българите извън България, за които иде реч, са гарантирани от конституцията и не могат да бъдат пипнати. Друг дискусионен въпрос е какво означава понятието българин!!! Според правото това са българските гражданини. Според някои хора обаче, само тези, които се самоопределя като етнически българи. Но според трети, и това не е достатъчно, те не приемат например етнически циганин, който се самоопределя като българин, за българин!
Жената каза, че от 18 години живеят в чужбина и нямат адресна регистрация в България.След като нямат такава тук, то те не би следвало да са в списъците...
Как си представяш някой друг да получи писмо за твоята ядресна регистрация и този някой да кажи нямаш регистрация. Може да е купил съседният имот. Проблем ще е единствено, ако се граждани на друга страна и нямат българска лична карта.
Ще ги има докато хората не се научат какво се прави когато български гражданин вече не живее в България. Отива се в кметството по район и се отписва. Проверих с ЕГН-о на детето ми, което не живее в България. Няма го в списъците.
Коментарите са на публикуващите ги. Blagoevgrad24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.