Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Благоевград
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
НАСА предупреждава: Огромен астероид се движи към Земята със скорост 14 км/с
©
Астероидът 2003 MH4 , дълъг почти три футболни игрища, ще прелети покрай Земята около 24 май 2025 г. Размерът и скоростта му привлякоха вниманието на учените, пораждайки опасения, въпреки че няма непосредствена заплаха. Близкото прелитане на астероида накара екипите за планетарна защита на НАСА да го наблюдават отблизо, като гарантират бърза оценка на всеки потенциален риск. Въпреки че вероятността от удар остава ниска, необичайният размер и скорост на астероида привлякоха внимание и предизвикаха засилено наблюдение, подчертавайки значението на готовността в усилията за планетарна защита.

Астероид 2003 MH4 ще прелети покрай Земята на 24 май

Астероидът 2003 MH4 е с диаметър 335 метра, дължината на три футболни игрища, поставени едно зад друго. Гигантският камък се движи с впечатляващата скорост от 14 километра в секунда (приблизително 50 400 км/ч). 

Астероид 2003 MH4 ще премине на разстояние от 6,68 милиона километра от Земята на 24 май 2025 г. Въпреки че това е гигантско от гледна точка на човешките измервания, то е близо от гледна точка на Вселената. За да го поставим в перспектива, той е 17 пъти по-близо от Земята и Луната – близост, която прави траекторията на астероида важна.

Именно в космическите орбити приближаването от 6,68 милиона километра се счита за своего рода близо до Земята, особено като се има предвид размерът на въпросния обект. Въпреки че Земята никога няма да бъде в никаква опасност, това събитие помага да се подчертае необходимостта от специално внимание при проследяване на големи обекти близо до Земята (NEO).

Какво прави MH4 от 2003 г. "потенциално опасен“

НАСА класифицира астероидите с определен размер и близост като потенциално опасни астероиди (PHA). Астероид става PHA, ако отговаря на две условия:

- Размер: Диаметърът му трябва да е 150 метра или повече.

- Близост: Трябва да е на по-малко от 7,5 милиона километра от Земята.

Астероид 2003 MH4 отговаря на изискванията и по двата показателя и след това официално е определен като PHA. Това също трябва да се наблюдава отблизо поради бъдещи удари, но с малка вероятност, предвид орбиталните му характеристики.

Астероид 2003 MH4: Текущ мониторинг и наблюдение

В близко бъдеще няма настояща заплаха от астероид 2003 MH4 за света. Неговата скорост и размери обаче трябва да бъдат постоянно наблюдавани. Астероидът обикаля около Слънцето за 410 дни, което е приблизително броят на близките му приближавания в бъдеще. Всяка малка промяна в траекторията му, дължаща се на гравитационно привличане от други маси или ефекти като ефекта на Яркински (ефект, при който въртенето на астероид се влияе от радиация от повърхността на астероида), би довела до по-близки приближавания в бъдеще.

Текущото наблюдение на обекти като 2003 MH4 е част от цялостния план за планетарна защита. Тяхната траектория и поведение помагат за планирането на потенциални методи за смекчаване на последиците, в случай че някой от тях се окаже сериозна заплаха за планетата в далечно бъдеще.

Как НАСА проследява PHA

Центърът за изследване на обекти около Земята (CNEOS) и Лабораторията за реактивно движение (JPL) на НАСА извършват периодични наблюдения на обектите, използвайки наземни телескопи и космически обсерватории. Орбиталното моделиране и радарното наблюдение, например, позволяват на учените да прогнозират бъдещия път на астероида и да изчислят всяка потенциална опасност.

Какво представляват астероидите Аполо

Астероид 2003 MH4 е от семейство Аполо, съвкупност от астероиди, пресичащи Земята. Те обикалят около Слънцето по орбити, които пресичат или почти пресичат земната орбита. "Аполо“ е кръстен на първото откритие на тези астероиди, 1862 Аполо, през 1932 г.

Досега са открити над 21 000 астероида от типа Аполо , които обикновено са тела от огромно значение и интерес за програмите за планетарна защита. Те са склонни да пресичат орбитата на нашата планета.

Астероидите от групата Аполо, като например 2003 MH4, имат орбити, пресичащи тази на Земята, и орбитите им се променят поради гравитационното привличане на планетата, особено тези на Земята и Юпитер. Това ще доведе до периодична промяна в орбитите им и ще предизвика нови близки сближавания в бъдеще. Текущите наблюдения от НАСА проследяват всяка промяна в орбитите на такива тела и по този начин подобряват предвидимостта и избягват потенциални сблъсъци.

Други астероиди, които ще бъдат наблюдавани

Астероид 2003 MH4 е само един от обектите, проследявани от НАСА. Например, астероидът Апофис, за който първоначално се смяташе, че ще се сблъска със Земята през 2029 г., впоследствие беше изваден от списъка с обекти, представляващи непосредствена опасност, след внимателно проследяване, пише timesofindia.indiatimes.com.

В същото време се наблюдават и други астероиди близо до Земята, като например 2024 YR4 и 2025 FA22. По-конкретно, 2025 FA22 ще премине много близо до нашата планета през 2089 г., въпреки че настоящите компютърни модели определят вероятността от удар само на 0,01%. Колкото и малки да са шансовете, астероидът ще бъде под интензивно наблюдение.

Защо е важно текущото наблюдение

Внезапното сблъскване с астероид 2003 MH4 ни напомня за динамичната и потенциално нестабилна природа на нашата слънчева система. Астероидът в момента не причинява никакви опустошения, но би могъл да ни напомни за необходимостта от внимателно наблюдение на обекти близо до Земята, както и от подобрена телескопична технология, орбитална симулация и изследвания в областта на планетарната защита, за да наблюдаваме тези обекти и да се уверим, че сме готови за каквито и да е опустошения, които те в крайна сметка ще донесат.

С наближаването на 24 май 2025 г. международните космически агенции ще наблюдават 2003 MH4, не защото е непосредствена заплаха, а защото ни напомня за нашата уязвимост в една огромна и капризна вселена. Способността за наблюдение и проектиране на траекторията на такива обекти може един ден да се окаже най-важната за поддържането на живота на Земята.

Още по темата: общо новини по темата: 1092
20.05.2025 »
19.05.2025 »
19.05.2025 »
18.05.2025 »
18.05.2025 »
17.05.2025 »
предишна страница [ 1/182 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Войната в Украйна
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Избори в Румъния
Природни стихии
България и Войната в Украйна
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Благоевград и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@blagoevgrad24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: