Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Благоевград
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Стоян Иванов, майстор на кавали и гайди: Инструментът трябва да има характер, тогава има душа
Автор: Екип Blagoevgrad24.bg 14:09 / 24.04.2024Коментари (0)1064
©
Майсторенето на кавали и гайди е стара българска традиция, чието начало се губи назад във времето, като традицията винаги се предава от баща на син. Това каза в предаването "Цветовете на България“ на Радио "Фокус“ потомственият майстор на кавали и гайди Стоян Иванов.

По думите му традицията на потомствените майстори започва от Беломорска Тракия, където двама майстори са изработвали музикалните инструменти – Диньо Тонев и Иван Тонев. "Следващият майстор, който е живял и в съвременна България, е Иван Тонев, който носи занаята и го предава на нашия велик майстор Слави Иванов. След това е баща ми Георги Славов и сега съм аз. Нашият занаят винаги се предава от баща на син и на никой друг.“

Отговорността е изключително важна за изработката на инструментите, за постигане на автентичното им звучене, разказа още майсторът, като добави, че това се научава с времето. Тембърът, звученето, верността, качеството на инструмента са важните качества, които правят музикалния инструмент качествен. Последователност, упоритост, редовна работа с инструментите, постоянно пребиваване в работилницата и близостта между учител и ученик пък са качествата, които притежават добрите майстори на народни инструменти. "Майсторът влага неговото виждане, душата си в инструмента. Както се казва: инструментът трябва да има характер, тогава има душа.“

Стоян Иванов разказа още, че е задължително да можеш да свириш на инструментите, за да можеш да ги тестваш и да изискваш от тях определени неща. "Инструментът трябва да отговаря на здравина, външен вид, звучене, вярност, тембър и най-накрая трябва всичко да е събрано в едно. Инструментът трябва да ти е готов в мисълта – да знаеш как ще звучи, какво търсиш, и после се материализира всичко,“ уточни той и разказа, че и дървото за направата е много важно и често пъти се обикаля и се избира измежду много дървета.     

За да станеш майстор на народни музикални инструменти отнема много време и усилия, сподели още Стоян Иванов, като сподели, че има много тънкости в занаята, които изискват бавна и пипкава работа. "Всяко дърво е различно и всеки инструмент има характер и изисква различна настройка. Трябва да му дадеш всичко от себе си, да разговаряш с него, да го усещаш какво иска. И накрая той дава всичко от себе си, израства.“

Важното е да се свири после на тези инструменти, категоричен е той, "Особено като свири майстор, там нещата стават още по-добре – той влага неговия майсторлък, и майсторлъка на инструмента, и се получава нещо страхотно,“ подчерта Стоян Иванов.

Калина СВЕЖИН






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Актуални теми
Гергьовден 2024 г.
ТВ и шоу сезон 2023/2024 г.
Изграждане на Национална детска болница в София
Грипна епидемия обхвана страната
Бюджет 2024
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Благоевград и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@blagoevgrad24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: