© | | Тридневни магнитни бури носят депресии, инфаркти и покосяват страдащите от кардиологични проблеми и бъбречни заболявания. За това предупредиха лекари. Обострянето на болежките ни е заради смущения в магнитосферата в резултат на средни по интензитет, но упорити магнитни бури. Усилват се и мигрените, а хората с нарушения във вестибуларния апарат може да бъдат приковани на легло.Смущенията, които са от 4-то ниво и се класифицират с оранжев код, са започнали вчера и продължават още два дни - днес и утре, твърди прогнозата на НАСА.
Те се изразяват най-вече в безсъние, главоболие, обостряне на хронични заболявания, лудите буйстват.
В следващите дни това въздействие най-вероятно ще се увеличи. Причината според учените е в това, че активността на слънцето, причиняваща смущенията е пресякла нулевия слънчев меридиан и е преминала от източното полукълбо на Слънцето към западното, което е с по-силна геоефективност. Затова не се учудвайте, ако близките и колегите ви, а и самите вие станете раздразнителни без повод или постоянно страдате от главоболие.
Хронично болните ще са с обострени състояния и дори с кризи чак до неделя, тъй като аномалиите действат негативно два дни, след като са отминали. Причина за това е отделеният радон, който достига атмосферата.
В такива дни се наблюдава по-висока честота на ритъмните нарушения, повишават се и острите миокардни инфаркти, коментира проф. Нина Гочева - кардиолог в Националната болница по кардиология и национален консултант по сърдечносъдови заболявания. Ако човек не се почувства добре, да потърси джипито си или кардиолог и в никакъв случай да не прибягва до самолечение, препоръча водещата специалистка.
Три дни без алкохол, мазни храни, намаляване на цигарите и повече витамини ни спасяват от депресията, която докарват смущенията в магнитосферата в резултат на завишената слънчева активност, съветват лекарите.
Въпросните смущения често пъти са белег, че в скоро време предстоят магнитни бури.
Те се усещат най-осезателно от организма ден-два, след като са преминали, тъй като тогава концентрацията на радон е най-висока и удря най-безпощадно.
Затова медиците съветват още в дните с такива промени в атмосферата не само да не преяждаме, но и да спим повече от 7 часа, като си лягаме рано, не по-късно от 22 часа, и ставаме не по-късно от 8 часа. Освен това не бива да пием много течности вечер, за да си осигурим колкото се може по-здрав сън. Физическото и умственото пренатоварване в този период са противопоказни и трябва да ги избягваме.
Източник: в. "Монитор" |