Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
НачалоФутболТенисБаскетболВолейболДругиСтатистики
Спортните новини: Днес (2) | Вчера (4)
Деси Божилова: Някои от топ състезателите в снукъра не знаят всички правила
Автор: Лъчезар Тодоров 14:19 / 16.04.2025Коментари (0)814
© x.com/Star_Throbs
Десислава Божилова е един от най-успешните съдии в професионалния снукър в наши дни. Българката, която е ръководила срещи на топ имена като Рони О'Съливан, Джъд Тръмп, Джон Хигинс, Марк Селби и др., става първата жена в историята на спорта, която ще направи "Тройна корона" в началото на май, когато ще ръководи финала на Световното първенство в "Крусибъл“ (Шефилд, Англия). Така тя ще е ръководила решителните мачове на трите най-магнетични и важни турнира - Световното, "Мастърс“ и Шампионата на Обединеното кралство. 

Ето какво сподели Деси Божилова в предаването "Утрото на фокус" на Радио "Фокус" с водещ Ася Александрова.

"Първият ми финал от "Тройната корона" беше през 2022 г. Първият ми официален ранкинг финал беше през 2016 г. на "Мастърс"-а в Рига. От тогава насам имам 10 ранкинг финала. Имам и "Мастърс", Шампионата на шампионите.

Много неща се промениха за това време, натрупах много опит. Доказах се като име и играчите ми имат доверие. Аз за себе си виждам много голямо развитие от 2016 г. досега. Снукърът също се развива. През последните години имаме повече "шут-аут" турнири. Играчите са с тениски, играе се с 15 секунди, след това с 10 секунди на удар. Целият мач е един фрейм от 10 минути, което предизвика малко по-различен интерес. Целта на тези състезания е да се привлекат повече млади хора.

В България снукърът се развива, имаме доста нови състезатели. Надявам се, че в следващите години и ние най-накрая ще имаме професионален играч. Професионалист се става като се спечели Европейско. Има и турнири "Cue School" в Англия, май месец се провеждат. Първите четирима получават професионален статут. Има и други състезания от "Cue Tour", там също има път към професионалния снукър. Но там конкуренцията е огромна. Има играчи, които 10 години са били професионалисти, отпадат по това време на годината от "Тур"-а и май месец се явяват на подобни турнири, където най-често печелят, защото имат сериозен опит.

По европейски турнири винаги изпращаме родни състезатели. Макси Костов преди няколко години се справи много добре, стигна до финал на европейско първенство. Велиан Димитров миналата година игра на "Cue School", но тези неща няма как да се случат от първия път. Трябва много по-често да излизат извън България и да участват на по-големи и сериозни турнири, за да може да придобият опит в тази среда. Там конкуренцията е огромна, не е като тук.

Напрежението в снукъра е огромно. Физически трябва да сме добре подготвени, защото прекарваме много часове на крак и в един момент става трудно. Но психическото натоварване е по-голямо. Аз лично преди мач гледам да се усамотя 5-10 минути. Време за мен, за да се концентрирам. На големите турнири дори самото напрежение вътре в играчите се усеща от всички - от съдията, от публиката. Когато си там, можеш да усетиш колко натоварващ спорт е снукърът.

Най-дългият ми мач беше по време на COVID-19. Никога няма да го забравя този ден. Нямаше как да започнат мачовете, без да са ни излезли резултатите от тестовете. Моят мач трябваше да започне в 09:00 сутринта, но единият от играчите ми чакаше още своя резултат. Започнахме в 11:00 сутринта, двубоят продължи 6 часа и половина. Така се случи, че нямаше кой да ме смени за почивка заради ситуацията. Имах около 30-40 минути почивка, след което стартира следващият мой мач, който отново продължи 6 часа. 12 часа на крак, концентрирана.. Не знам, ако сега трябва да го направя, дали бих могла.

Съдията няма как да знае колко време ще протече мачът му. Когато срещата започне и човек се концентрира, в един момент губиш представа за времето и просто продължаваш. По време на мача съм с бели ръкавици. Това е така, за да почистваме топките. Играчите слагат креда на щеката, която после отива по топките. Може да има някоя прашинка по топките. Затова са бели ръкавиците - за да си личи, че са чисти. Те са съставени от 100% памук, за да не се пързалят, когато хванем топките.

Често чувам неща от рода "Колко да е сложна тая работа да вадиш топки от джобовете"? Това е най-малката част от нашата професия. Работата на съдиите е да помагат играта и на двамата играчи и да правят така, че мачът да протича възможно най-гладко. Много често трябва да се взимат решения, които не са на 100% описани в правилата и трябва да са по преценка на съдията. 30 минути преди началото на мача се реди масата. Трябва да проверим джобове, удължители, да подредим топките. След това говорим с играчите. Казвам им, че аз съм им съдия. Кога започва двубоят им, къде ще ги чакам. Обикновено отивам един час по-рано, за да мога да си облека костюм, да проверя ръкавиците, триъгълник, да пия едно кафе, да се разходя. Просто да мога свикна с обстановката в залата.

В снукъра вече има доста жени съдии и честно казано, не съм виждала различно отношение от страна на играчите към мен. В началото беше малко по-трудно, защото бях малко момиче, а те бяха свикнали на по-възрастни мъже. Но никога не е имало по-различно отношение, просто трябваше да работя малко по-здраво, за да се докажа.

Случва се и да пропуснем някой детайл. Всички правим грешки и ще продължаваме да ги правим. Не сме роботи. Важното е когато осъзнаем, че сме направили грешка, как реагираме на това и как се справяме със ситуацията. Понякога става въпрос за дребни, механични грешки и веднага ги осъзнаваме и поправяме, но е трудно човек да блокира тази ситуация временно, за да може да продължи да поддържа концентрация до края на мача. Почнеш ли да си мислиш, че си направил грешка, ще последват и други.

Не бих казала, че някой състезател ми е опонирал. Дори някои от топ състезателите не знаят всички правила. Случвало се е да отсъдя нещо и те да ме гледат странно и тогава им обяснявам, че това е правилото. Те ми казват "ОК, имаме ти доверие", но когато приключи мачът отиват и проверяват. Но като цяло спорове с играчи не съм имала.

На всеки един турнир имаме човек, който ни наблюдава. Той е там с единствената цел да наблюдава съдиите. Сядат някъде горе в трибуните и ни гледат - как се движим около масата, как реагираме на създалите се ситуации. Дават ни съвети, но от нас зависи да успеем да ги приложим, за да се развиваме", заяви българката.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Актуални Четени Теми
Барселона и Интер залагат на два различни стила в търсене на една и съща цел
Реал спря фантастичен Везенков и Олимпиакос в Мадрид и серията продължава
Григор Димитров в битка за четвъртфинал в Мадрид в удобно за гледане време
Карлос Насар изуми статистиката след ЕВРО 2025
Григор Димитров победи след появата на тока в Мадрид
Класиране Резултати

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@blagoevgrad24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Благоевградчани във facebook
RSS за новините
Статистика: