Спортните новини: Днес (3) | Вчера (2)
Алкарас спечели US Open
Автор: Екип Blagoevgrad24.bg 09:26 / 12.09.2022Коментари (0)118
©
Карлос Алкарас пренаписа историята на тениса с триумфа си в US Open след четирисетова битка с норвежеца Каспер Рууд - 6:4, 2:6, 7:6(1), 6:3 за 3 часа и 23 минути игра на финала.

Тийнейджърът испанец, на 19 години и 4 месеца, е най-младият номер 1 в световната ранглиста в историята на Откритата ера и най-младият шампион в “Големия шлем" от Рафаел Надал насам, който на същата възраст спечели първия си “Ролан Гарос" през 2005-а.  Единствено Пийт Сампрас на толкова крехка възраст е успявал да покори Ню Йорк  през 1990-а.

Алкарас спечели три последователни петсетови мача по пътя към финала - срещу Марин Чилич, Яник Зинер и Франсис Тиафо, като срещу италианеца трябваше да отразява мачбол. Последният шампион от “Шлема", който е отразявал мачбол в рейда си към трофея, е Новак Джокович на финала на “Уимбълдън" 2019 срещу Роджър Федерер.

Благодарение на огромния “службено" премахнат брой точки от актива на Новак Джокович и на отпадането на Рафаел Надал още на осминафиналите, се откри възможност Алкарас да атакува лидерската позиция. Естествено, помогна му и фактът, че шампионът от миналата година Даниил Медведев отпадна на осминафинал и загуби 1820 точки от ранкинга си.

Съперникът на Алкарас,  23 годишният норвежец Каспер Рууд вече е четвъртият най-млад играч с достигане на два “мейджър" финала в един сезон след Рафа Надал, Роджър Федерер и Хуан Карлос Фереро. Той е и едва седмият активен играч с такова постижение, а другите са Доминик Тийм, Медведев и “голямата четворка".