Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Благоевград
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Историк: След 1944 г. БКП обявява, че има македонско население, което няма общо с българите
Автор: Екип Blagoevgrad24.bg 09:13 / 04.08.2022Коментари (0)436
©
Ние сме в една сериозна политическа криза, която се съчетава и със сериозна икономическа международна криза. Много от нещата са извън нашия контрол. Това не означава, че ние трябва да стоим и да чакаме международното решение на кризите и да се възползваме от това. В българската история политическите кризи не са се отразявали никак добре на икономическото развитие", заяви историкът проф. Даниел Вачков.

Според него когато едно общество или цялостно една международна обстановка е в криза, ролята на лидерите е от огромно значение. Той смята, че в ситуацията, в която се намира, България силно се нуждае от лидери, но тя не може да ги създаде. Освен това, имаме голям проблем с липса на обществено доверие. 

"За съжаление, през последните 20 и повече години постоянно имаше огромни очаквания към някакви хора като лидери, месии и прекомерните очаквания към тях, без те да имат достатъчно лидерски качества, доведоха до ужасни разочарования. От началото на века досега имаме най-малко двама политици, явили се с ореола на месии. Първо беше Симеон Сакскобургготски, след това се появи Бойко Борисов", каза историкът пред Bulgaria ON AIR.

На въпроса глупав ли е българският народ, че търси постоянно месии, той отговори, че е по-глупав от другите народи, които живеят в демокрация.

"Българският народ живее в демокрация, следователно от неговото решение зависи кой ще го управлява. Когато не гласуват повече от половината, това означава, че априорно те нямат никакво доверие към никого и ние виждаме, че няма как да се появи лидер", твърди Вачков. 

По думите му за няколко години имаме няколко служебни правителства, където ролята на президента е водеща, следователно това е сериозна криза на доверието и криза на парламентарната демокрация.

За тайния доклад историкът коментира, че отразява доста остър проблем, който съществува между България и Югославия.

"От 60-те години БКП започва много остро да поставя въпроса за Македония. Факт е, че след 1944 година Българската комунистическа партия заема една антиисторическа и националнопредателска позиция, обявявайки, че има македонско население, което няма общо с българите. Това е официална позиция, тя не само се отстоява, ами се налага и с репресии в българския край. Началото на 60-те години се решава, че трябва да се сложи край на този курс на абсолютно националнопредателска позиция спрямо Македония. България започва да повдига своите претенции за Македония, заявявайки, че това население е българско", казва гостът.

Той добави, че проблемът е, че макар и Югославия да е комунистическа държава, в доклада се вижда, че тя е по-предпочитана от България в очите на ЦРУ. Според него страната ни се разглежда като абсолютен сателит на Москва. По думите му докладът не носи никакви исторически аргументи и не може да бъде поднесен в Комисията.

Още по темата: общо новини по темата: 710
10.05.2024 »
09.05.2024 »
09.05.2024 »
07.05.2024 »
27.04.2024 »
20.03.2024 »
предишна страница [ 1/119 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Актуални теми
Бюджет 2024
Парламентарни избори 2024
Строежът на АМ "Хемус"
Бум на коклюш в България
ТВ и шоу сезон 2023/2024 г.
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Благоевград и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@blagoevgrad24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: