Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Благоевград
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Как Китай "подслушва" света чрез изработените там енергийни инвертори
©
Американските енергийни власти преоценяват риска, породен от произведените в Китай инвентори, които играят критична роля в инфраструктурата за възобновяема енергия, след като в някои от тях беше открито необяснимо комуникационно оборудване, пише агенция Ройтерс, позовавайки се на два източника, запознати с темата.

Енергийните инвертори, които се произвеждат предимно в Китай, се използват по целия свят за свързване на слънчеви панели и вятърни турбини към електрическите мрежи. Те се намират и в батерии, термопомпи и зарядни устройства за електрически превозни средства.

Въпреки че инверторите са създадени, за да позволяват дистанционен достъп за актуализации и поддръжка, комуналните компании, които ги използват, обикновено инсталират защитни стени, за да предотвратят директна комуникация обратно към Китай.

Въпреки това, фалшиви комуникационни устройства, които не са посочени в продуктовата документация, са открити в някои китайски слънчеви инвертори от американски експерти, които разглобяват оборудване, свързано към мрежите с цел проверка на проблеми със сигурността, се посочва в публикацията, базирана на източниците.

Според един от тях, през последните девет месеца в някои батерии от различни китайски доставчици са открити и недокументирани комуникационни устройства, включително клетъчни радиостанции.

От Ройтерс уточняват, че не са могли да определят  колко инвертори и батерии за слънчева енергия са разгледани досега.

Лъжливите компоненти осигуряват допълнителни, недокументирани комуникационни канали, които биха могли да позволят заобикалянето на защитните стени от разстояние, с потенциално катастрофални последици, според двамата източници, пожелали анонимност.

"Знаем, че Китай вярва, че има смисъл да изложи поне някои елементи от основната ни инфраструктура на риск от унищожение или нарушаване“, коментира за агенцията Майк Роджърс, бивш директор на Агенцията за национална сигурност на САЩ. "Мисля, че китайците отчасти се надяват, че широкото използване на инвертори ограничава възможностите, които Западът има за справяне с проблема със сигурността.“

От Ройтерс акуратно цитират и думите на говорител на китайското посолство във Вашингтон: "Ние се противопоставяме на обобщаването на концепцията за национална сигурност, което изкривява и очерня постиженията на Китай в областта на инфраструктурата.“

Позовавайки се на експерти агенцията посочва в публикацията си, че използването на измамни комуникационни устройства за заобикаляне на защитни стени и дистанционно изключване на инвертори или за промяна на настройките им може да дестабилизира електрическите мрежи, да повреди енергийната инфраструктура и да предизвика широко разпространени прекъсвания на електрозахранването.

"Това на практика означава, че има начин за вграждане за физическо унищожаване на мрежата“, казва един от източниците.

Двата източника отказаха да назоват китайските производители на инверторите и батериите с допълнителни комуникационни устройства, както и колко общо са открили.

Съществуването на измамните устройства не е съобщавано досега, а правителството на САЩ не е признавало публично за това, се казва още в разработката.

Помолено за коментар, Министерството на енергетиката на САЩ (DOE) заяви, че непрекъснато оценява риска, свързан с нововъзникващите технологии, както и, че има значителни предизвикателства пред производителите, които разкриват и документират функциите.

"Въпреки че тази функционалност може да няма злонамерени намерения, е изключително важно тези, които я закупуват, да имат пълно разбиране за възможностите на получените продукти“, цитират от Ройтерс говорител на ведомството.

По думите му, продължава работата за отстраняване на евентуални пропуски в оповестяванията чрез "Софтуерна спецификация на материалите“  или инвентаризация на всички компоненти, които съставляват софтуерно приложение, както и други договорни изисквания.

Доверие в оборудването

С ескалацията на напрежението между САЩ и Китай, Съединените щати, а и други страни преоценяват ролята на Китай в стратегическата инфраструктура поради опасения относно потенциални уязвимости в сигурността, пише още агенцията, позовавайки се на двама бивши държавни служители.

През февруари двама американски сенатори внесоха отделянето на батериите в Закона за зависимостта от чуждестранни враждебни действия. С него се забранява на Министерството на вътрешната сигурност да закупува батерии от някои китайски организации, считано от октомври 2027 г., поради опасения за националната сигурност.

Законопроектът беше отнесен до Комисията по вътрешна сигурност и правителствени въпроси на Сената на 11 март и все още не е приет.

Целта е да се попречи на Министерството на вътрешната сигурност да закупува батерии от шест китайски компании, за които Вашингтон твърди, че са тясно свързани с Китайската комунистическа партия: Contemporary Amperex Technology Company (CATL), BYD Company, Envision Energy, EVE Energy Company, Hithium Energy Storage Technology Company и Gotion High-tech Company, пише още Ройтерс като уточнява, че нито една от компаниите не отговорила на исканията й за комента.

Позовавайки се на три източника, запознати с темата, агенцията посочва в публикацията си, че и комуналните дружества се подготвят за подобни забрани за китайските производители на инвертори.

Някои комунални компании, включително най-големият доставчик на електроенергия във Флорида, Florida Power & Light Company, се опитват да сведат до минимум използването на китайски инвертори, като доставят оборудване от други места, според двама източника, запознати с въпроса, казват от Ройтерс и допълват, че и от FPL не са отговорили на исканията за коментар.

Говорителят на Министерството на енергетиката на САЩ (DOE) заяви: "С нарастването на местното производство, DOE работи с цялото федерално правителство за засилване на веригите за доставки в САЩ, предоставяйки допълнителни възможности за интегриране на надеждно оборудване в електропреносната мрежа.“

Катастрофални последствия

Huawei е най-големият доставчик на инвертори в света, като държи 29% от доставките в световен мащаб през 2022 г., следван от китайските си конкуренти Sungrow и Ginlong Solis, според консултантската компания Wood Mackenzie.

Германският разработчик на соларни системи 1Komma5 обаче заяви, че избягва инверторите на Huawei, тъй като я свързва с рискове за сигурността.

"Преди десет години, ако бяха изключили китайските инвертори, това нямаше да доведе до драматични събития за европейските мрежи, но сега критичната маса е много по-голяма“, цитира агенцията думите на главния изпълнителен директор на 1Komma5 Филип Шрьодер.

"Доминирането на Китай се превръща в по-голям проблем поради нарастващия капацитет на възобновяемите енергийни източници в западните мрежи и повишената вероятност за продължителна и сериозна конфронтация между Китай и Запада“, казва  още той.

От 2019 г. насам САЩ ограничават достъпа на Huawei до американски технологии, обвинявайки компанията в дейности, противоречащи на националната сигурност, което Huawei отрича.

Китайските компании са задължени по закон да сътрудничат с китайските разузнавателни агенции, което дава на правителството потенциален контрол върху произведените в Китай инвертори, свързани с чуждестранни мрежи, казват експерти. Въпреки че Huawei реши да напусне американския пазар на инвертори през 2019 г. -  годината, в която нейното 5G телекомуникационно оборудване беше забранено, тя остава доминиращ доставчик другаде, се посочва още в публикацията като се уточнява, че от Huawei са отказали коментар.

В Европа, упражняването на контрол само върху 3 до 4 гигавата енергия може да причини широко разпространени прекъсвания на електроснабдяването, казват експерти.

Европейският съвет за производство на слънчева енергия изчислява, че над 200 GW европейски капацитет за слънчева енергия е свързан с инвертори, произведени в Китай, което се равнява на повече от 200 атомни електроцентрали.

В края на миналата година в Европа е имало 338 GW инсталирана слънчева енергия, според индустриалната асоциация SolarPower Europe.

"Ако дистанционно управлявате достатъчно голям брой домашни слънчеви инвертори и направите нещо злонамерено едновременно, това може да има катастрофални последици за мрежата за продължителен период от време“, цитира Ройтерс Ури Садот, директор на програмата за киберсигурност в израелския производител на инвертори SolarEdge.

Стратегическа зависимост

Други страни като Литва и Естония признават заплахите за енергийната сигурност. През ноември литовското правителство прие закон, блокиращ отдалечения достъп на Китай до слънчеви, вятърни и батерийни инсталации над 100 киловата - по подразбиране, ограничавайки използването на китайски инвертори.

Министърът на енергетиката Зигимантас Вайчюнас заяви, че това може да бъде разширено до по-малки покривни слънчеви инсталации.

Генералният директор на Службата за външно разузнаване на Естония, Каупо Росин, заяви, че страната може да бъде изложена на риск от изнудване от Китай, ако не забрани китайските технологии в ключови части на икономиката, като например слънчевите инвертори.

Министерствата на отбраната и климата на Естония отказаха коментар, когато бяха попитани дали са предприели някакви действия, уточняват от Ройтерс.

Във Великобритания правителственият преглед на китайските технологии за възобновяема енергия в енергийната система, който трябва да приключи през следващите месеци, включва разглеждане на инверторите, според запознат с въпроса източник.

През ноември търговски спор между двама доставчици на инвертори - Sol-Ark и Deye доведе до деактивиране на слънчеви инвертори в САЩ и на други места, което подчерта риска от чуждестранно влияние върху местните доставки на електроенергия и предизвика безпокойство сред държавните служители, според трима от източниците.

Ройтерс не успя да определи колко инвертора са били изключени, нито степента на прекъсване на електропреносните мрежи. Министерството на енергетиката на САЩ отказа да коментира инцидента, се посочва още в публикацията с уточнението за отказ на коментар от Sol-Ark и Deye.

Енергийният сектор изостава от други индустрии като телекомуникациите и полупроводниците, където в Европа и САЩ са въведени регулации, за да се смекчи доминирането на Китай.

Анализатори по сигурността казват, че това е отчасти, защото решенията за това дали да се осигури енергийна инфраструктура се диктува най-вече от размера на всяка инсталация.

Домакинските слънчеви или батерийни системи за съхранение попадат под нивото, където обикновено се прилагат изискванията за сигурност, казват анализаторите, въпреки че сега допринасят със значителен дял от енергията в много западни мрежи.

НАТО, 32-членният западен алианс за сигурност, заяви, че усилията на Китай да контролира критичната инфраструктура на държавите-членки, включително инверторите, се засилват.

"Трябва да идентифицираме стратегически зависимости и да предприемем стъпки за тяхното намаляване“, цитира в публикацията си Ройтерс служител на НАТО.

Уточняваме, че настройките на защитната стена в инвенторите контролират кой мрежов трафик е разрешен или блокиран. Ключовите настройки включват IP адреси, портове, протоколи, проследяване на връзките и качество на услугата (QoS). Тези настройки са от решаващо значение за защитата на мрежите срещу киберзаплахи.

източник: 3e-news.net






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
51-ото Народно събрание
Кабинетът "Желязков"
Президентът внася в НС предложение за национален референдум за еврото
Бюджет 2025
Античен град Хераклея Синтика разкрива още от тайните си
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Благоевград и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@blagoevgrad24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: