Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Благоевград
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Всички бензини вече трябва да съдържат поне 5% биоетанол, това обаче създава проблеми за двигателя
Автор: Екип Blagoevgrad24.bg 10:33 / 13.05.2025Коментари (0)431
© Blagoevgrad24.bg
Според  екологичните изисквания за горивата, всички бензини вече трябва да съдържат поне 5% биоетанол. Тези промени са част от цялостна стратегия, насочена към намаляване на замърсяването на околната среда и повишаване на енергийната независимост на европейските страни.

Възниква обаче логичен въпрос: колко безопасно е това гориво за двигателя на вашия автомобил? Способна ли е горивната система да се адаптира към промените без негативни последици? И най-важното: как правилно да подготвим автомобил за използване на бензин с етанол, за да осигурим неговата стабилна и дълготрайна работа?

Недостатъци на бензина, смесен с етанол, и как ефективно да се справим с тях

Включването на етанол в бензина беше важна стъпка към спазване на съвременните екологични стандарти. Въпреки това, наличието му в бензина - дори на ниво от 5-10% - влияе върху поведението на горивото в двигателя и цялостната надеждност на горивна система, особено при не много нови автомобили. Нека разгледаме основните проблеми, които възникват при използването на бензин с етанол.

1. Проблеми с дългосрочното съхранение

Биоетанолът като гориво има ограничен срок на годност. По време на престой (например, когато колата е паркирана в гараж през зимата), етанолът може да се разслои или да реагира с влажен въздух. Това причинява отлагания, утайки, лошо запалване и дори образуване на агресивни киселини. Резултатът е трудно стартиране на двигателя, неизправности и повреда на елементите на горивната система. Решението е просто: добавка за стабилизиране на бензина.

Този агент стабилизира химичния състав на бензина по време на дългосрочно съхранение. Предотвратява окисляването, стратификацията и намаляването на октановото число на горивото. Бензин-стабилизаторът създава стабилна среда в резервоара, поддържайки запалимостта на сместа дори след няколко месеца престой. Особено полезно за сезонни превозни средства и рядко използвани превозни средства.

2. Намаляване на енергийната интензивност на горивото

Етанолът има по-ниска калоричност в сравнение с бензина - с около 30%. Това означава, че същият обем гориво съдържа по-малко енергия. В резултат на това двигателят може да загуби динамика, ускорението да стане бавно, а разходът на гориво да се увеличи. Това е особено забележимо при каране с товар или по изкачвания. Решението отново е добавка, този път от т.нар тип Ускоряващи.

Тази добавка повишава ефективността на горенето на бензиа дори в присъствието на етанол. Тя активира процеса на микрозапалване на сместа в цилиндрите, осигурявайки по-пълно изгаряне и пренос на енергия. Това подобрява чувствителността на педала на газта, намалява загубата на мощност и възстановява нормалната динамика на автомобила. Добавката също така помага за намаляване на разхода на гориво чрез оптимизиране на процеса на горене, което е особено важно при горива с намалена ефективност.

3. Хигроскопичност - способността за абсорбиране на влага

Един от най-големите проблеми с биоетанола е неговата висока хигроскопичност. Той активно абсорбира вода от въздуха, особено при висока влажност или температурни промени. Излишната вода в горивото води до нестабилно горене, трепереща работа на двигателя, лошо стартиране и дори риск от воден удар в горивната система. Влагата също допринася за образуването на ръжда и замърсители. Решениета е добавка, премахваща влагата в бензина.

Тя неутрализира влагата в резервоара, превръщайки я в стабилна емулсия, която гори безопасно с горивото. Това елиминира образуването на водни капчици, които биха могли да причинят неизправности по двигателя, пише automedia. Освен това, тази добавка предотвратява корозията, намалява риска от воден удар и поддържа стабилна работа на двигателя дори при условия на висока влажност. Идеална е за пътувания извън сезона и пътувания с промени в климатичните зони.

В заключение ще кажем, че биоетанолът в горивото е значителна стъпка към екологично бъдеще. Подобна промяна обаче изисква нов подход към поддръжката на автомобила. Горивните добавки не само осигуряват надеждна защита на двигателя, но и ви позволяват да реализирате напълно възможностите на съвременния бензин, съдържащ етанол.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Григор Димитров в турнири през 2025-а година
Кабинетът "Желязков"
Президентът внася в НС предложение за национален референдум за еврото
Античен град Хераклея Синтика разкрива още от тайните си
Газови доставки
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Благоевград и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@blagoevgrad24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: