Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Благоевград
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Скърцането със зъби на сън – каква е причината и последствията
©
Бруксизмът представлява неволево стискане или скърцане със зъби, което се проявява най-често по време на сън, но при някои хора може да се случва и през деня. Това състояние засяга както възрастни, така и деца, и често остава незабелязано, докато не се появят осезаеми последици като болка, износване на зъбите или нарушен сън. Макар и на пръв поглед да изглежда като безобидно поведение, продължителното му проявление може да има сериозни последици за здравето.

Причините за бруксизма са комплексни и невинаги напълно ясни. Смята се, че една от основните предпоставки е психоемоционалното напрежение. Стерсът и  тревожността са почти постоянни спътници на ежедневието, и при много хора организмът реагира на това напрежение именно чрез скърцане със зъби, особено когато съзнанието е в покой – по време на сън. Това е своеобразен начин на тялото да "освободи“ натрупаното напрежение, макар и по вреден начин.

Въпреки че не всеки, който е подложен на стрес, развива бруксизъм, съществуват и други фактори, които повишават риска. Сред тях са нарушенията на съня, като сънната апнея, при която дишането временно спира по време на сън, събуждайки мозъка и предизвиквайки неволеви движения на челюстта. Установено е също, че някои медикаменти, особено от групата на антидепресантите, могат да повлияят на нервната система и да провокират подобни състояния. Възможни са и анатомични причини, като неправилно подреждане на зъбите или деформации на челюстта, които карат зъбите да влизат в контакт по ненормален начин.

Симптомите на бруксизма могат да варират в зависимост от честотата и интензивността на състоянието. Често хората не осъзнават, че страдат от него, докато не бъдат информирани от партньор или не започнат да усещат болка. Най-честият симптом е сутрешната болка в челюстта или слепоочията, както и чувството на напрежение в лицевите мускули. Скърцането може да доведе и до износване на зъбите, напуквания в емайла и повишена чувствителност към студено или топло. При по-тежки случаи е възможно развитие на проблеми в темпоромандибуларната става, което да доведе до болки при дъвчене, отваряне на устата или дори до ограничено движение на челюстта.

Лечението на бруксизма изисква индивидуален подход, тъй като причините и проявленията са различни при всеки пациент. При много хора ефективна мярка е използването на специална шина, която се носи през нощта. Тази прозрачна пластмасова протекция предпазва зъбите от увреждане и облекчава натиска върху челюстта. Освен механичното предпазване, важно е да се обърне внимание на психологическите фактори. Практикуването на техники за релаксация, като медитация, дълбоко дишане или йога, може да намали напрежението и да окаже положително въздействие върху състоянието. В някои случаи е препоръчителна консултация с психотерапевт или психолог.

Понякога бруксизмът може да бъде свързан с други медицински състояния, поради което е важно да се направи цялостна оценка от специалист. Особено при деца, родителите трябва да следят за признаци като износени зъби, болка или оплаквания от главоболие сутрин, тъй като те не винаги могат ясно да опишат проблема. Навременната намеса може да предотврати дългосрочни усложнения и да подобри качеството на съня и общото здравословно състояние на пациента.

Въпреки че бруксизмът може да изглежда като временен или незначителен проблем, дългосрочното му въздействие върху устната кухина и психофизическото здраве е сериозно, пише Puls.bg. Необходимо е повишено внимание към сигналите, които тялото ни изпраща, и навременно търсене на професионална помощ. Това не само ще предотврати увреждания на зъбите и ставите, но и ще допринесе за цялостното благосъстояние на индивида.







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Актуални теми
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Войната в Украйна
ТВ и шоу сезон 2025/2026 г.
България в еврозоната
Избори в Румъния
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Благоевград и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@blagoevgrad24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: