Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Благоевград
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Историята на коледните светлини е много любопитна
Автор: Екип Blagoevgrad24.bg 11:54 / 25.12.2022Коментари (0)192
©
Коледа е най-светлият и приказен празник в годината, който събира семействата на трапезата и под светлините на елхата. Но как са се появили за пръв път коледните светлини? Първите коледни светлини са точно свещите, които и днес виждаме върху чудните ретро картички или илюстрации на книги. Те са били прикрепяни към дървото с помощта на восък или карфици. Тази практика започва в Германия през 17-и век и през следващите години се разпространява в други страни от Европа.

Първоначално свещите са били използвани, за да осветят красивите украшения и орнаменти, които са поставени на дървото. Това продължава до около 1900 г., когато стават популярни свещниците и хората започват да ги използват вместо карфици или разтопения восък. Едва около 1915 г. започва използването на стъклените топки, които заменят свещите по дърветата като основно средство за осветяване красотата на тези прекрасни символи на Коледа.

Светът на коледните светлини се превръща в нещо невероятно и приказно с изобретяването на електрическата крушка и електричеството. През 1882 г. в Ню Йорк е видяна първата коледна елха, осветена от електрически светлини. Те са запалени от Едуард Джонсън, който е приятел на Томас Едисън. Коледната елха е била осветена с красиви червени, бели и сини светлини. Така се появява първият низ от коледни лампички, които започват да се произвеждат масово от около 1890 г. Това поставя и началото на прекрасната традиция да украсяваме коледната елха и домовете си със светлини.

Първата коледна елха на Белия дом, която има електрически светлини, е видяна през 1895 г. и е осветена от президента Кливланд. През 1917 г. след пожар, причинен от коледните светлини, започва тяхното усъвършенстване и на пазара се появяват безопасни лампички, които да намалят риска. Външните светлини се появяват за пръв път в Северна Америка през 1927 г. Те бързо се превръщат в световен феномен. Коледната лампа Bubble се превръща в предпочитана украса след Втората световна война. Тя представлява светлинни мехурчета в течност. Тази украса е изключително популярна в края на 40-те години на миналия век и се произвеждат до около 1970 г. Въпреки това, много от тях все още се използват днес.

С развитието на технологиите настъпват и промени в коледните светлини. През последните години предпочитани са различни видове осветление, разположено върху релси, тръби. Също така изключително популярни и предпочитани за паркове, градини, площади, улици,  дори и за изграждане на елхи станаха LED коледните светлини. Те не се виждат лесно през деня, но създават невероятни картини през нощта. Коледните светлини са един от символите на празничния сезон. Коледа винаги е богато осветена от пъстри, блестящи лампички в различни форми, които допълват усещането за надежда, вяра и истинска радост, пише NOVA.

Още по темата: общо новини по темата: 226
25.12.2023 »
06.12.2023 »
03.12.2023 »
01.12.2023 »
12.11.2023 »
24.10.2023 »
предишна страница [ 1/38 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Актуални теми
ТВ и шоу сезон 2023/2024 г.
Парламентарни избори 2024
Кабинетът "Денков - Габриел"
49-ото Народно събрание
Благоевград може да има нов омбудсман още през март тази година
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Благоевград и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@blagoevgrad24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: