Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Благоевград
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Замърсяването с пластмаса в океана е достигнало критични нива: Природозащитници и учени настояват България да приеме Океанското споразумение
Автор: ИА Фокус 21:48 / 13.05.2025Коментари (0)134
© iStock
Според ООН над 90% от световните рибни запаси са преексплоатирани, а замърсяването с пластмаса е достигнало критични нива – с приблизително 11 милиона тона, които навлизат в океана всяка година. Океанът, който регулира нашия климат и осигурява храна за милиарди, е на ръба на колапс. Ето защо кампанията на Грийнпийс за защита на 30% от световните океани до 2030 г. не е просто спешна – тя е жизненоважна за оцеляването на целия живот на Земята.

"Всички живи същества сме произлезли от океана. Той обаче не е такъв, какъвто е бил в миналото, когато се е регулирал сам.  Нашата планета е пред гибел и най-вече хомо сапиенс. 70% от земната повърхност е океан, а ние сме само една трета от нея. Храним  се от океана и всеки трети човек на земното кълбо зависи изцяло от изхранването си от него. Замърсяваме го изключително много още от средата а миналия век. Най-явно е замърсяването с микропластмаси, което е пагубно за животинския свят във водите", обясни полярният изследовател Христо Пимпирев, предаде NOVA.

"Първата стъпка е Океанското споразумение. Това е исторически документ, който за пръв път дава ясен механизъм за защита на водите.  Ако успеем да запазим тях, ще спасим и планетата. Споразумението цели да се оставят природата, водата  и екосистемите в морето на мира и да няма натиск от хората. Останалите механизми са свързани с едно по-устойчиво използване на всички ресурси. Най-важното е, че новите открития там стават споделена цялост на научната общност на всички държави, както и на България", подчерта координаторът на кампанията в "Грийнпийс“ – България Мартин Томов.

Експертите коментираха и замърсяването в Черно море. По техни думи то идва от предприятията, които нямат пречиствателни станции и всички отпадни води се вливат в морето ни. Те смятат, че последствията ще бъдат катастрофални за човечеството, ако не се предприемат спешни мерки.

 "Грийнпийс“ – България внесе в Министерство на външните работи и Министерство на околната среда отворено писмо, подписано от редица реномирани български учени, в подкрепа на Океанското споразумение. Природозащитниците и учените настояват държавата ни да ратифицира Международния договор за океаните, който за първи път ще осигури възможност за защита на водите извън национални граници. Така България ще стане една от 60-те държави, постигнали заедно тази историческа победа за опазването на околната среда. Ако 60 държави ратифицират Океанското споразумение, то ще влезе в сила по цял свят. Ратификацията му ще засили международния научен авторитет на България, особено по отношение на полярните и океанските изследвания.

 "Откритите морета, които са обект на Океанското споразумение, обхващат половината от площта на Земята и случващото се там влияе пряко на живота на цялата планета. Тези води в момента са застрашени от свръхексплоатация и замърсяване, a Океанското споразумение ще даде шанс те да бъдат опазени. “, заяви Мартин Томов.

Това е първото правно обвързващо международно споразумение за защита на биоразнообразието в открито море и е исторически момент в защитата на природата – досега никога не е съществувал единен механизъм за защита извън националните граници. "Нашата държава е сред първите, подписали този ключов международен документ, но все още не е извършила практическите действия по приемането му в законодателството си – така наречената ратификация. Ако 60 държави го сторят, Споразумението ще влезе в сила по цял свят“, поясни Томов.

Сред подписалите отвореното писмо към българските държавни институции са полярният изследовател проф. Христо Пимпирев, деканът на Биологически факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски“ доц. дбн Любен Загорчев, хидробиологът д-р Стефания Клайн и др. Заедно с отвореното писмо "Грийнпийс“ – България има и отворена петиция, към която всеки български гражданин може да се присъедини.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Григор Димитров в турнири през 2025-а година
Кабинетът "Желязков"
Президентът внася в НС предложение за национален референдум за еврото
Античен град Хераклея Синтика разкрива още от тайните си
Газови доставки
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Благоевград и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@blagoevgrad24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: