Бургазлийка надви мъжете и спаси Светия кръст в Ахтопол на Богоявление. По установен обичай петима участници се хвърлиха в ледените води, за да се надпреварват за спасяването на Светия кръст.
Тази година кръстът беше изваден от Даяна Янчева, която беше посрещната с аплодисменти от събралите се на брега хора.
След ритуала тя получи благословията на отец Йордан, който отправи молитва за здраве, сила и благоденствие към всички участници и присъстващи.
Тази новина предизвика наистина много оживени дискусии дали жени имат право да скачат за спасяването на кръста?
"Могат ли в крайна сметка нашите майки, съпруги и дъщери да участват в ловенето на Св. Кръст на Богоявление? Да, но при определени условия. Те трябва да бъдат православни християнки и кръстени в Църква. Нужно е и да са навършили 18 години – да са пълнолетни. Ловенето на Св. Кръст е рискована дейност. Всичко може да се случи. Жените-християнки трябва да са облечени в цял плувен костюм. Напълно недопустими са бански костюми тип "прашки".
И не на последно място, жените-смелчачки трябва да са физически и психически здрави, което може да бъде удостоверено със съответен легитимен документ. Няма нищо неканонично жени да ловят Св. Кръст на Богоявление. Неморално е да ги лишаваме от правото да се жертват за Христос. Участието на жени дори трябва да се насърчава", пише сайтът "Православие.бг".

ЗАРЕЖДАНЕ...
Зареждане ...

14:57 / 10.01.2026
667





Чопър
на 11.01.2026 г.
Легитимен документ трябвало дали е здрава ?! де**а списвачите :))))) И трябвало да бъде пълнолетна ! Това на попа ли му трябва или кръщелно от поп или за жените трябва ,за мъжете не е важно.
Вътьо Казана
на 10.01.2026 г.
Като я гледам, тая мома сигурно е волейболистка. Но няма значение - да е жива и здрава.
еди мърфи
на 10.01.2026 г.
догодина отивам да ме спасява...
Коментарите са на публикуващите ги. Blagoevgrad24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.