Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Благоевград
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Три търговски дружества са изнасяли медикаменти от забранителния списък, а изменение в нормативната уредба е улеснявала процеса
Автор: Самуил Иванов 11:53 / 15.09.2023Коментари (0)409
© Фокус
Три търговски дружества са изнасяли медикаменти от забранителния списък, а изменение в нормативната уредба е улеснявала процеса. Това заяви председателят на Здравната комисия на 49-ото Народно събрание проф. Костадин Ангелов във връзка с липсващите лекарства в страната, предаде репортер на "Фокус“.

"Три дружества са извършвали износ на медикаменти, включени в забранителния списък. Не са изпълнили задължението да подават данни към СЕСПА, както и са се снабдявали с медикаменти от търговци на дребно в нарушение на ЗЛПХМ (бел. от ред. – Законът за лекарствените продукти и хуманната медицина)", заяви той.

"Става въпрос за медикаменти, които в България са по-евтини, а в други държави се продават по-скъпо", каза още той.

Проф. Ангелов представи доклад на ДАНС, който показва причините за недостига на медикаменти в България. От държавната агенция достигат до заключението, че през март 2022 година е изменена нормативната уредба, с която всъщност голяма част от лекарствата, които до онзи момент са били забранени за износ, вече е можело да бъдат продавани. От ДАНС заключват, че това е облагодетелствало търговските дружества.

"В ДАНС е получена систематизирана информация за работата на Специализираната електронна система за проследяване и анализ (СЕСПА) на лекарствените продукти, като е установено, че нормативната уредба е разработена целенасочено в интерес на търговците и не осигурява ефективни възможности за противодействие или избягване на дефицит. Вследствие на начина на изчисляване на недостига на голяма част от лекарствените продукти, забранени за износ до март 2022 година, са отпаднали от СЕСПА, в резултат на което е облагодетелстван частният търговски интерес за сметка на българския пациент", пише в доклада.

От ДАНС считат, че нормативната разпоредба може да е разработена по такъв начин, че не осигурява възможности за противодействие или избягване на дефицита на лекарства. Не се изключва и вероятността част от количествата да са фактически налични в складовете на търговците на едро или да са останали единични бройко в аптеките, което да не отчете недостиг в системата, въпреки че пациентите няма да имат достъп до съответните лекарства. 

Ангелов посочи, че проблемните медикаменти са основно тези за диабет и за деца.

Още по темата: общо новини по темата: 1065
27.04.2024 »
27.04.2024 »
26.04.2024 »
26.04.2024 »
26.04.2024 »
26.04.2024 »
предишна страница [ 1/178 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Актуални теми
Великден 2024 г.
Парламентарни избори 2024
ТВ и шоу сезон 2023/2024 г.
Масови протести срещу цените на горивата
Лято 2024
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Благоевград и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@blagoevgrad24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: