Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Благоевград
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Огнян Тодоров, председател на Сдружението на музеите: Културата трябва да стане водещ приоритет за държавата
Автор: Цвети Тончева 10:17 / 17.05.2025Коментари (0)173
© Фокус
Музеите в страната протестират символично за достойно заплащане.     

Интервю за предаването "Цветовете на Пловдив" по Радио "Фокус" с Огнян Тодоров, председател на Националното сдружение на музеите.

Как точно протестирате днес, г-н Тодоров, в какво се изразява протестът ви?

Сложили сме лентички, че протестираме. Сдружението е изпратило на всички музеи призива на КТ "Подкрепа" за символични стачни действия във връзка с изпълнението на тези неща, които искаме да се случат.

А те са какви? Нека пак да ги кажем!

Те са основно в няколко направления. Първото е може би водещо – да се увеличи основният държавен стандарт, чрез който се финансират българските музеи с 20% за регионалните и националните музеи. От друга страна, от много време се борим за едни 49 музея, които са вписани в Регистъра на музеите, но не са на държавна субсидия. Част от тях са доста сериозни институции, а пък са на общински бюджет, и при тях нещата са доста плачевни в някои отношения. Поради тази причина доста години се опитваме да направим всичко възможно тези музеи да попаднат в системата на държавното финансиране, както всички останали. Защото има голяма неравнопоставеност между музеите в това отношение. Така че това може да бъде втората ос, по която искаме да бъде взето решение.

Имаме и няколко искания за средства за национална програма, с която да се гарантира, че всяка година музеите ще могат да модернизират своите експозиции. От КТ "Подкрепа“ са сложили няколко искания в призива си, които всъщност вече са факт. Това е подписването на браншовия колективен трудов договор. Това вече е във финална фаза и е подписан от повечето страни. Така че това би трябвало да отпадне като искане. От друга страна, тази година получихме 120 бройки от Министерство на финансите, така че това искане също ми е релевантно в декларацията.

Но останалите неща, които са вписани, са в полза на музеите. Също увеличение на брутния вътрешен продукт за култура на 1% също беше заложено. Отделяне на средства за допълващ стандарт за тези открити площи на музеите и галериите. И всъщност това са исканията.

Има и други по-второстепенни – софтуер за дигитализация и т.н. Но най-важното за да можем да запазваме българските музеи и функционирането на институциите, е повишаване на основният стандарт, за да можем да имаме възможност да запазваме своите кадри. Всяка година ежедневно напускат кадри от музеите и се преливат към структурата на Министерството на образование, в училищата.

Всъщност сега, в този бюджет, какви пари са заложени за вашите институции и какви бихте искали да бъдат те?

Сдружението на българските музеи беше подало няколко писма към Министерството на финансите, към Министерството на културата и парламентарните комисии с искане за увеличаване на основния държавен стандарт на 20%. Това не значи, че заплатите ще бъдат увеличени с 20%. Този стандарт включва и издръжка, и други разходи. Но като цяло така се финансират повечето музеи.

Другото искане, което бяхме направили, е за тези 49 музея да попаднат в структурата на Министерството на кулутрата и още едно искане имахме за национална програма чрез сесиите на Министерството на културата да бъдат осигурени средства на проектен принцип за осъвременяване на българските музеи като експозиционни площи. От тези искани, от 20% които бяхме заложили, получихме едва 6,49%.

И другото искане, което ни беше удовлетворено, са средства, които са заложени за 120 финансирани от държавата бройки, които да влязат в българските музеи. Това е голям пробив, защото това всъщност не са само бройки, това са и средства.

Доста наблегнахме и лобирахме за средства в KРР, това значи консервационно-реставрационни дейности и за археология. Те минаха на първо четене в Бюджетна комисия за 8 милиона лева – 4 милиона за проекти, 4 милиона за археология. Но на второ четене на бюджета, в последния момент, след намесата на председателя на Комисията по култура, тези средства отпаднаха. И сега се надяваме при актуализация на бюджета, дори имаме някакви разговори с институциите, поне частично тези въпроси да бъдат решени. 

Средства за увеличаване на основния стандарт може да бъдат гласувани в момента, в който се гласува Закона за бюджета, за да може тези пари да отидат от Министерството на финансите към съответните общини, защото по този начин се финансират всички музеи, с изключение на националните музеи.

А как смятате, това ли е правилният начин за постигане на исканията ви - с протести? Така ли ще продължите, докато не ви се изпълнят исканията?

Аз много се надявам да спрем до тук и да има някаква чуваемост от това, което правим. Сдружението на българските музеи води активни преговори с всички институции. Постоянно сме в контакт с политическите партии, с институциите, за да може все пак нивото на българските музеи да бъде повишено и да може да се запазят все пак кадрите, с които разполагаме. И да имаме възможност да привлечем дори нови.

Въпреки това, виждаме че това не е държавна политика, дори напротив, културата е все по недофинансирана. Да, изостава назад не само в музеите, и в другите сфери на културата. Точно за това апелираме културата да стане едно от приоритетните неща за държавата. Защото един чужденец, когато се дойде в България, той първо проверява какви музеи има в страната, в града, които ще посети. Така че ние сме едно от лицата на нашата култура и трябва да бъдем подпомогнати, за да може да представим това, което имаме, достатъчно добро.

До пълно затваряне на музеи ще се стигне ли? Или според вас пътят е по-правилен с преговори?

Аз съм убеден, че преговорите са най-правилният начин. Но в момент, в който водиш преговори, пък отсрещната страна е в пространството, нещата вече опират по крайни мерки. Силно се надявам да не стигнем до тези крайни мерки.

Много благодаря и на синдикатите, и на колегите от гилдията, които се включват в този протест! Той е организиран от КТ "Подкрепа“ към Национален фонд "Култура“, но музеите изцяло подкрепят това нещо. И аз съм отправил призив за по-голяма чуваемост, за по-голямо присъствие на музеите в този протест.

Някакъв срок има ли, в който да бъдат изпълнени вашите исканията, и след това евентуално да продължите с още протестни действия?

Всъщност той ще бъде определен в последствие, защото срокът зависи от актуализацията на бюджета. Първо не знаем кога ще има актуализация на бюджета. В процеса до тази актуализация ние трябва да имаме активни разговори и поети ангажименти поне частично тези неща, които искаме да бъдат променени, да бъдат заложени в програмата на кабинета. Очакваме и подкрепа от Министерство на културата също, защото това е принципалът, който е център на музеите.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Природни стихии
Конфликт Израел-Газа
Войната в Украйна
Земетресение от 7,7 по Рихтер разтърси Мианмар
Президентът внася в НС предложение за национален референдум за еврото
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Благоевград и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@blagoevgrad24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: