Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Благоевград
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Логопеди алармират: "Екранните деца" имат трудности в общуването
Автор: Екип Blagoevgrad24.bg 09:40 / 06.03.2024Коментари (0)798
©
През последните години зачестяват проблемите, свързани с говорното развитие на децата, казват логопеди от Варна. Според тях това се дължи на ползването на различни електронни устроийства - телевизор, телефон и таблет, от най-ранна детска възраст. А това пречи на децата да развият правилен говор и да разбират речта. При тях няма желание за общуване, което е характерно и за децата от аутистичния спектър.

Все по-често в практиката си логопедите се сблъскват с така наречените "екранни деца". Деца, които прекарват дълго време с различните електронни устройства. Постеренно това за тях се превръща в зависимост.

"На децата, на които се даде, най-общо казано устройства, дали телевизор ще има непрекъснато включен някъде из дома, дали мобилния телефон, дали лаптоп. Освен всичко друго, че няма нищо, което то да научи от тези екрани, се наблюдава и промени в поведението на такива деца. Когато един човек, едно дете подрастващо и то в тази възраст, е оставено със себе си и с устройството, идва момент, когато то няма нужда да общува с друг. Той не развива социалните си умения", заяви пред БНТ Лиляна Лазарова, логопед.

Ралица е майка на шестогишната Александра. Убедена е, че използването на електронните технологии и четене на книги от децата трябва да вървят заедно.

"Позволявам й да използва технологии, в смисъл, доколкото е нормално за нейната възраст, не мисля, че това й навредява по някакъв начин на развититето, но изпълняваме и много други неща вкъщи. Тя има страшно голяма колекция в библиотеката от книги за нейната възраст. Все пак е такова поколението. Няма как изцяло да им забраняваме да използват технологии", споделя Ралица, майка на шестогишната Александра.

Родители казват, че е трудно децата де се ограничат напълно от електронните устройства. За тях е важно те да се използват умерено и в определено време.

"Тя е на годинка и половина и вече с дистанционното се справя по-добре от него може би. Аз се опитвам да ги ограничавам максимално, но тя, като вижда, че батко й гледа и тя иска. Поне телефони, таблети не даваме, има един телефон, в който няма интернет има само снимки, за да може да си снима", каза Евгения Иванова.

Речта при детето се развива най-бурно между първата и втората година. Когато стане на четири, то вече трябва да я използва като средство за общуване. Според специалистите, напоследък родителите подценяват общуването с децата и речта при тях по-трудно се развива по естествен път.

"Да убедим тези родители, че по-добре е да отделят половин час да общуват с детето. Да заместят телефона с книжки, където има много на пазара – с картинки, с елементарни текстове. Десетина минути да му четат. Слуховото внимание също е много важно в усвояването на речта, пък и по-нататък при ограмотяването", обясни Лиляна Лазарова, логопед.

Прекомерното ползване на електронни устройства засяга все повече деца и не зависи от социалния статус, професията или образователното ниво на родителите, твърдят специалистите. Те предупреждават, че застояването пред екрана уврежда и зрението на децата.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Актуални теми
Парламентарни избори 2024
Природни стихии
Либерализъм и консерватизъм в Европа
Бум на коклюш в България
Преброяване на населението 2021 година
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Благоевград и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@blagoevgrad24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: