Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Благоевград
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Лекар с важни съвети към родителите: Неправилно лекуваната хрема може да доведе до тежки усложнения!
Автор: Екип Blagoevgrad24.bg 14:20 / 09.05.2022Коментари (0)369
©
илюстративна снимка
Във възрастта между 3 и 7 години по-голямата част от децата посещават детски заведения, което предполага и по-честата среща с вирусни и бактериални причинители, които предизвикват инфекции на горните дихателни пътища.

Обикновено острият тонзилит (ангина), е свързан с предхождаща инфекция на назофаринкса – хрема, затруднено носно дишане. Това каза д-р Милена Миткова, детски УНГ специалист в Клиниката по УНГ болести на УМБАЛ "Царица Йоанна - ИСУЛ".

"Когато не е овладян този епизод, инфекцията слиза към гърлото на детенцето и то се възпалява. Това са симптомите, с които най-често ни търсят родителите", допълни специалистът пред puls.bg.

"Хремата и нейното правилно и адекватно лечение е разковничето инфекцията да не отиде към гърлото или ушите, а в последствие и долните дихателни пътища. Затова моят съвет е: дори и най-баналната и безобидна хрема да бъде правилно и навреме лекувана", коментира още д-р Миткова. 

Промивките с морска вода или физиологичен разтвор, колкото и елементарни да изглеждат тези средства, могат да предотвратят усложнения и са напълно достатъчни. Тези процедури трябва да се извършват по няколко пъти на ден, за да не се допуска секретите да се задържат.

Ако настинката прерасне в ангина причинителите могат да бъдат различни, обясни д-р Миткова. 

"Причинителите на ангината могат да бъдат различни – както вирусни, така и бактериални. При вирусните инфекции антибиотикът не е първо средство за лечение. Добре е на този етап да се проведе една правилна диагностика – кръвна картина, при която да се проследи стойността на левкоцитите, утайката, CRP, които да ни дадат информация дали става въпрос за вирусна или бактериална инфекция. Понякога е уместно да се изследва и гърлен секрет и чак тогава, ако имаме изолиран бактериален причинител, да пуснем антибиотик по съответната антибиограма. Ако имаме прогресия на оплакванията – температура до 39 градуса над 3 дни, тогава отиваме към антибиотик. Вирусните инфекции протичат с висока температура, отпадналост, болка в гълото, но те обикновено продължават не повече от 3 дни след което настъпва оздравяване", каза специалистът.

Най-често срещаното усложнение е перитонзиларният абсцес – възпаление на тъканта, която е около сливицата. Характеризира се с изключително болезнено и затруднено преглъщане. Едностранно. Много често се изразява със затруднено отваряне на устата – болните не могат да приемат никаква храна и течности.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Актуални теми
Евроизбори 2024
България се отказва от дерогацията за внос на руски петрол
Застреляха Алексей Петров
Обвиниха Лена Бориславова във фалшификация на документи
Парламентарни избори 2024
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Благоевград и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@blagoevgrad24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: