Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Благоевград
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Какви са причините за аварията на въздушната линейка, първи версии по случая
Автор: Екип Blagoevgrad24.bg 09:37 / 29.01.2025Коментари (0)872
©
Инцидент се случи с въздушната линейка над Самоков на път за спешен пациент. По време на спасителната мисия единственият медицински хеликоптер у нас подава сигнал за бедствие и предприема аварийно приземяване в местност около язовир Искър.

Какви са причините с първите версии по случая?

"Получихме информация, че медицинският хеликоптер, който изпълнява мисия от София към Банско, е изпълнил принудително кацане в района на Самоков. Между Самоков и Белчин баня. Тази информация я получих в 15:31 часа. Пет минути по-късно беше доуточнено и информацията беше потвърдена. Вследствие на това нещо, екипажът е докладвал, че налягането на маслото в единия двигател пада и светва жълтата система. По процедура екипажът е длъжен от въздуха да намери подходяща площадка, за да извърши нерегламентирано кацане“, обясни пред bTV ръководителят на Националния борд за разследване на произшествия във въздушния, водния и железопътен транспорт Христо Христов.

"След кацането, аз търся контакт с фирмата, защото съгласно системата за безопасност, аз трябва да бъде уведомен какво се е случило. Такава информация аз не съм получил нито от фирмата, нито от екипажа. Вследствие на издирване на контакти с ръководител на безопасност на фирмата и други лица, установих имената на екипажа. Когато е пуснат полетният план, в него няма изписани имената на хората от екипажа и номер за контакт. За мен това е фирмена грешка“, каза още той.

По думите му по регламент при такова събитие участниците в него са длъжни незабавно да уведомят Органа за разследване.

"Това не е спазено. Нещо информацията не е протекла до нас“, допълни Христов.

Той уточни, че е разпоредил двамата пилоти да напишат рапорт, да опишат състоянието от излитането до аварийното кацане.

"Разпоредил съм и да се свали черната кутия за анализ. Ще разследваме всички параметри, които са записани и ще намерим дали има грешка, случаен отказ или друго нещо, което трябва да се анализира и да не се повтаря. Но това пак е един дълъг процес, който ние ще проследим и ще бъде публично достояние“, каза още Христо Христов.

От Министерството на транспорта съобщиха, че ще поискат и от "Хели Мед Сървис“ също да проведат разследване защо е възникнала техническата грешка.Припомняме, че пациентът е откаран в болницата в Разлог. 29-годишният мъж е чужд гражданин и е в много тежко състояние.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
« Февруари 2025 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
Виж още:
Актуални теми
Световна черна хроника
Бюджет 2025
Катастрофи в България
Природни стихии
Зима 2024/2025 г.
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Благоевград и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@blagoevgrad24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: